Elementem realizowanych projektów proekologicznych w firmie może być ekologiczna edukacja przedsiębiorców i ich pracowników. Aktywny udział w projektach związanych z dbałością o środowisko naturalne, wiąże się ze wzrostem świadomości ekologicznej.
Korzyści z prowadzenia działań o charakterze proekologicznym wewnątrz organizacji, to redukcja różnego rodzaju odpadów oraz zmniejszenie kosztów dzięki ograniczeniu zużycia surowców takich jak energia czy woda.
Proaktywne działania komunikacyjne informujące o działaniach ekologicznych to sposób na zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku – dotychczasowi klienci pozostaną lojalni wobec marki ceniąc jej prośrodowiskowy charakter. Firma może również przyciągać nowych klientów, którzy będą postrzegać jej proekologiczny wizerunek jako atut. W przypadku, kiedy misja bądź wizja firmy powiązana jest z ekologią, działania o charakterze pro środowiskowym służą jej uwiarygodnieniu oraz wzmocnieniu. W dalszej perspektywie takie podejście wiązać się może z obniżeniem kosztów działalności firmy, wzrostem sprzedaży i – w rezultacie, wzrostem efektywności działań biznesowych.
Zaangażowanie w tego typu projekty, przyczynia się również do większej identyfikacji pracowników z przedsiębiorstwem, jego wizją i działaniami. Jeszcze istotniejszy, z punktu widzenia pracownika, okazać się może etyczny wymiar działalności firmy. Emocjonalne elementy przekazu mogą odwoływać się do potrzeb wyższego rzędu związanych z czystym środowiskiem.
Realizowanie celów biznesowych przy uwzględnieniu takich właśnie miękkich, humanistycznych czynników, powoduje również wzrost zadowolenia pracowników, co w efekcie końcowym, przyczynić się może do większej lojalności wobec pracodawcy.