MindSonar - Efektywność. Współpraca. Zaangażowanie.

Czasami możesz mieć wrażenie, że komunikujesz się z zespołem w sposób jasny i zrozumiały, tylko „oni” nic nie rozumieją. Czasami proszony jestem przez „szefów”, abym „naprawił” ich pracowników, ponieważ są „popsuci”, skoro nie funkcjonują tak jak powinni. Oczywiste jest, że „tak jak powinni” – odnosi się do perspektywy „narzekającego” szefa. Krótka analiza pokazuje, że nikt się nie zepsuł, tylko strony nie potrafią się efektywnie komunikować w oparciu o zrozumienie i akceptację świata rozmówcy.

Zrozumienie drugiej osoby jest sporym wyzwaniem.  To piękne, że każdy człowiek jest inny, co daje dużą różnorodność zachowań, pomysłów, poglądów i postaw. Jednak, gdy mamy współpracować, często nieświadomie oczekujemy, że „druga osoba” wie jak prawidłowo postępować, czyli stosować i akceptować podobne wartości oraz sposób działania.

Aby poznać dlaczego tak, a nie inaczej dana osoba działa, potrzebujemy zrozumieć w jaki sposób ona  myśli. Na jakie elementy zwraca uwagę, czym się kieruje podejmując decyzje, co jest dla niej ważne, w jaki sposób lubi pracować i współpracować itd. Warto więc obserwować i analizować zachowania członków zespołu. Umiejętność dostrzegania struktury, sposobu myślenia drugiej osoby jest bardzo cenna. Daje to szansę na poszerzanie własnej perspektywy obserwacji i analizy.

Umiejętność elastycznego komunikowania się z członkami zespołu daje większą skuteczność w poruszaniu się po świecie innych. Skoro wiem, że np.  dana osoba najlepiej pracuje, jeśli może zadanie wykonać wspólnie w grupie, trudno od niej oczekiwać dużej efektywności, gdy ma coś od początku do końca stworzyć sama. Niewątpliwie  wybierając zawód lub pracownika, decydując się na zmianę, warto sprawdzić w jakim stopniu czekające zadania są spójne ze sposobem myślenia.

Narzędziem ułatwiającym poznanie sposobu myślenia drugiej osoby oraz co jest dla niej ważne (jej mapy świata) jest MindSonar. Badanie oparte jest na trzynastu metaprogramach oraz siedmiu wartościach Graves'a, zupełna nowość w tym zakresie na polskim rynku. MindSonar daje wgląd w sposób myślenia badanej osoby.

Artykuł z 12.2015 r. Autor - Mariusz Grudzień

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.